//

Gaz Metan-Concordia 1-2. Prima victorie stagională pentru echipa ilfoveană

Concordia Chiajna a învins în deplasare pe Gaz Metan Mediaș cu 2-1, într-un meci din etapa a noua a Ligii I. Este prima victorie obținută în acest sezon de echipa antrenată de Vasile Miriuță. Concordia a avut doi jucători eliminați pe final de meci, dar a încasat un singur gol în ultimele minute, după ce se desprinsese deja pe tabelă.

Ronaldo Deaconu a deschis scorul în minutul 46, când a marcat direct din lovitură liberă. Mijlocașul în vârstă de 20 de ani a înscris primul său gol în Liga I. Paul Batin a dublat diferența în minutul 61, cu un șut din marginea careului. Batin înscrisese și în precedentul meci jucat în deplasare la Concordia, înfrângerea de la Botoșani. În minutul 84, Andrei Patache a primit al doilea cartonaș galben din meci, pentru ca cinci minute mai târziu și Batin să fie eliminat pentru al doilea cartonaș galben. Gaz Metan a redus din diferență în al treilea minut suplimentar, prin Bojan Golubović, cu un gol marcat cu capul, din careul mic.

Concordia a urcat pe locul 12 în clasament, cu cinci puncte. Gaz Metan a suferit a patra înfrângere consecutivă și a coborât pe locul 13, cu patru puncte.

În etapa următoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe FCSB, iar Concordia joacă acasă cu CFR Cluj.

Au evoluat formațiile:
Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Voicu (Lokaj 54), Perendija, Constantin, De Vriese – Bic, Paulo Jorge (Manole 62) – Surugiu, Olaru (Mitić 67), Popovici – Golubović. Antrenor: Cristian Pustai.
Concordia Chiajna: Bălgrădean – Patache, Enza-Yamissi, Marc, Albu – Bawab (Bucșa 67), Babić, Cristescu (Grădinaru 88), Deaconu – Bud (Pena 76), Batin. Antrenor: Vasile Miriuță.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).