//

Dinamo-ACS Poli 1-2. Timișorenii obțin prima victorie la București în fața lui Dinamo

ACS Poli Timișoara a învins în deplasare pe Dinamo București cu 2-1, în epilogul etapei a noua din Liga I. Este doar a doua victorie înregistrată de timișoreni în duelurile directe cu Dinamo în campionat, prima pe terenul bucureștenilor. Anterior, din șase meciuri directe, cinci fuseseră câștigate de Dinamo.

Dinamo putea marca încă din minutul doi, când Steliano Filip a centrat pentru Valentin Costache, dar șutul acestuia la colțul scurt a fost parat de Curileac. În minutul 15, Drăghici a pătruns spre poarta adversă, însă a șutat slab, iar Penedo a prins. Dinamo a deschis scorul în minutul 30, când Nemec a pasat pentru Costache, iar acesta a rămas singur cu portarul Curileac și l-a învins cu un șut plasat. Este al doilea gol stagional al mijlocașului în vârstă de 19 ani. Poli a primit un penalti în minutul 34, după faultul lui Penedo asupra lui Bîrnoi. Gabriel Vașvari a transformat, restabilind egalitatea. Vașvari marcase două goluri și în etapa precedentă, la Mediaș. Poli a avut câteva șanse mari de gol în startul părții secunde, dar Ivan Ćurjurić și Bîrnoi au trimis alături din poziție ideală. Însă în minutul 63, Vașvari i-a pasat lui Octavian Drăghici care l-a învins pe Penedo, ieșit în întâmpinare. Drăghici înscrisese și runda precedentă când Poli învingea acasă pe CFR Cluj cu 4-3. În minutul 69, Crețu a trimis cu capul spre proprie poartă, dar Curileac a respins de sub transversală. Dinamo a mai avut o ocazie în prelungiri, șutul lui Șerban trecând peste poartă.

Cele două echipe au făcut rocada în clasament. ACS Poli a urcat pe locul șase, cu 16 puncte, iar Dinamo a coborât pe șapte, cu 15 puncte.

În etapa următoare, Dinamo înfruntă în deplasare pe U.Craiova, iar Poli joacă acasă cu Sepsi.

Au evoluat formațiile:
Dinamo: Penedo – Hanca, Nedelcearu, Katsikas, Filip – Anton (Rivaldinho 62), Mahlangu, Nascimento (Șerban 85) – Costache, Nemec (Bokila 56), Salomão. Antrenor: Cosmin Contra.
ACS Poli Timișoara: Curileac – Crețu, Melinte, Cînu, Șeroni – Šoljić (Ćurjurić 56), Artean – Munteanu (Ciucur 89), Vașvari, Bîrnoi – Drăghici (Miguel 76). Antrenor: Ionuț Popa.
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați).