//

Ciclism

Chris Froome a câștigat Turul Spaniei, Alberto Contador s-a retras din activitate

Britanicul Chris Froome a devenit doar al treilea ciclist din istorie care câștigă în același an Turul Franței și Turul Spaniei. Rutierul de la echipa Sky s-a impus în Vuelta pentru prima dată în carieră și se alătură pe listă francezilor Jacques Anquetil și Bernard Hinault care în 1963, respectiv în 1978, se impuneau în același an în Le Tour și în cursa din Peninsula Iberică.

Froome a devenit lider în Turul Spaniei încă din etapa a treia și nu a mai cedat șefia clasamentului general până la finalul de la Madrid. Anterior, britanicul încheiase de trei ori pe locul doi în Turul Spaniei, în 2011, 2014 și 2016.

Britanicul în vârstă de 32 de ani a făcut o dublă în Turul Spaniei la actuala ediție, câștigând tricoul roșu, al campionului, și pe cel verde, al liderului în clasamentul pe puncte.

Spaniolul Alberto Contador, unul dintre cei șase cicliști care au câștigat în carieră toate cele trei Mari Tururi, și-a anunțat retragerea din activitate. Turul Spaniei a fost ultima competiție din cariera rutierului în vârstă de 34 de ani. Contador a câștigat o etapă la actuala ediție, runda a 20-a, cu finiș în ascensiune pe Alto de l’Angliru, una dintre cele mai grele cățărări din Spania.

În clasamentul general, Froome a avut un avans de două minute și 15 secunde față de al doilea clasat, italianul Vincenzo Nibali. Alberto Contador a încheiat pe locul cinci.

Ultima etapă, la Madrid, a fost câștigată la sprint de Matteo Trentin.