//

CFR Cluj-U.Craiova 2-1. Clujenii se desprind în fruntea clasamentului

CFR Cluj a învins pe Universitatea Craiova cu 2-1, într-un meci din etapa a noua a Ligii I. CFR are acum patru puncte în plus în fruntea ierarhiei. U.Craiova rămâne pe podium, dar suferă prima înfrângere stagională. Echipa craioveană era singura care nu pierduse vreun meci în acest sezon.

În minutul 37, Tiago Ferreira de la U.Craiova l-a faultat în careu pe Deac, iar arbitrul întâlnirii a acordat penalti pentru gazde și cartonaș galben pentru jucătorul portughez. După o consultare cu arbitrul asistent, centralul a schimbat cartonașul galben într-unul roșu pentru Ferreira care astfel a fost eliminat. Emmanuel Culio a transformat penaltiul acordat, înscriind al patrulea său gol în acest sezon. În minutul 64, Ibrahima Baldé a dublat avantajul gazdelor, profitând de o mare gafă a lui Calancea. Portarul Universității a scăpat mingea la o centrare, iar Baldé a trimis în plasă din careul mic. Senegalezul a marcat al treilea său gol pentru CFR. În minutul 81, și U.Craiova a primit un penalti, după un fault al lui Burlacu. Gustavo Di Mauro a transformat penaltiul, înscriind pentru a patra oară în acest sezon.

CFR Cluj are 22 de puncte și este lider în Liga I. U.Craiova a coborât pe locul trei, cu 18 puncte, fiind depășită la golaveraj de Astra Giurgiu.

În etapa următoare, CFR înfruntă în deplasare pe Concordia, iar U.Craiova joacă acasă cu Dinamo.

Au evoluat formațiile:
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Hoban, Culio – Nistor, Deac (Păun 66), Nouvier – Vera (Baldé 46, Omrani 90+2). Antrenor: Dan Petrescu.
U.Craiova: Calancea – Screciu (Burlacu 68), Kelić, Ferreira – Martic, Zlatinski, Rossi, Bancu – Gustavo, Băluță (Popov 68), Mitriță (Roman 78). Antrenor: Devis Mangia.
Arbitru: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea).