//

Tenis

Simona Halep a învins-o pe Caroline Garcia din Franța în sferturi la Toronto

Simona Halep s-a calificat în semifinalele Cupei Rogers, turneu de tenis care se desfășoară în Canada, în anii impari la Toronto și în cei pari la Montreal. În sferturile de finală ale ediției de la Toronto, românca aflată pe locul doi în clasamentul mondial a învins-o pe Caroline Garcia din Franța, scor 6-4, 6-2.

Halep a câștigat anul trecut Cupa Rogers, la Montreal, iar acum doi ani, la precedenta ediție de la Toronto, a ajuns până în finală.

În semifinale, Halep o înfruntă pe Elina Svitolina din Ucraina, cap de serie numărul cinci. Svitolina a trecut în sferturi de Garbine Muguruza din Spania, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Semifinala se dispută tot sâmbătă. Meciurile din sferturi ar fi trebuit să aibă loc vineri, dar au fost amânate din cauza ploii.