//

FCSB-Astra 1-1. A treia remiză la rând pe teren propriu pentru roș-albaștri

FCSB și Astra Giurgiu au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a șasea a Ligii I. Este a treia partidă consecutivă pe teren propriu pentru bucureșteni încheiată remiză, după cele cu U.Craiova și Poli Iași. Dragoș Nedelcu și Romario Benzar, proaspăt cumpărați de la Viitorul Constanța pentru 2,7 milioane de euro, au debutat la FCSB în acest meci, fiind titulari. Filipe Teixeira s-a accidentat în startul meciului din cauza gazonului deplorabil de pe Arena Națională și riscă să rateze meciul cu Sporting Lisabona de marți seară, din playoff-ul Ligii Campionilor.

Astra a deschis devreme scorul, în minutul șapte, prin Romario Moise, din pasa lui Ioniță. Atacantul în vârstă de 21 de ani a marcat primul său gol în Liga I. În minutul 25, Romario Benzar a executat o lovitură liberă, Nedelcu a trimis cu capul, dar Iliev a prins. În prelungirile primei reprize, Astra se putea desprinde, dar Mrzljak a reluat slab din poziție excelentă, iar Niță a fost la post. FCSB a egalat în minutul 65 după un corner, Harlem Gnohéré reluând în plasă din apropiere. Francezul a marcat al patrulea său gol în șase etape și este lider în clasamentul golgheterilor. Gnohéré putea face dubla în minutul 78, dar a trimis în transversală. Alexandru Ioniță a fost eliminat în minutul 82 după ce a primit două cartonașe galbene la aceeași fază, pentru proteste. În minutul 89, Gnohéré a ratat o nouă ocazie, trimițând cu capul peste poartă, după pasa lui Romario Benzar.

FCSB este pe locul trei în clasament, cu 12 puncte. Astra o urmează, cu un punct mai puțin.

În etapa următoare, Astra joacă acasă cu Poli Iași. FCSB va înfrunta runda viitoare în deplasare pe Juventus București, dar până atunci va disputa prima manșă din playoff-ul Ligii Campionilor, la Lisabona.

Au evoluat formațiile:
FCSB: Niță – R.Benzar, Nedelcu, Bălașa (Larie 46), Pleașcă – Achim, Popescu – Teixeira (Golofca 10), Man (Tănase 46), De Amorim – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.
Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Stan (Radunović 46) – Dandea, Mrzljak – Gheorghe, Ioniță, Moise (Pițian 75) – Abang (Nicoară 65). Antrenor: Edward Iordănescu.
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați).