//

Atletism

Alina Rotaru a ocupat locul 12 în finala săriturii în lungime, la Mondialele de atletism

Alina Rotaru a încheiat pe locul 12 finala săriturii în lungime, la Campionatele Mondiale de atletism care au loc la Londra. Românca a avut drept cel mai bun rezultat o săritură măsurând șase metri și 46 de centimetri.

Rotaru are 24 de ani și în 2010 a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice pentru tineret. Un an mai târziu a cucerit tot argintul la Campionatele Europene pentru juniori.

La Londra, aurul mondial la săritura în lungime a fost câștigat de Brittney Reese din Statele Unite, care a avut cel mai lung salt în lungime de șapte metri și doi centimetri. Rusoaica Daria Klișina a câștigat argintul, iar Tianna Bartoletta tot din Statele Unite a obținut bronzul. Klișina nu a concurat sub steagul Rusiei, țară care a primit o interdicție de a participa la Campionatele Mondiale, din cauza scandalului de dopaj organizat. Câțiva atleți ruși care au putut demonstra că nu s-au dopat au fost acceptați la Londra într-o echipă neutră.