//

Fotbal

Real Madrid a învins pe Manchester United și a câștigat Supercupa Europei

Real Madrid a cucerit pentru a cincea oară în istorie Supercupa Europei, apropiindu-se la un singur trofeu de recordul deținut de FC Barcelona și AC Milan.

La Skopje, în Macedonia, madrilenii au învins cu 2-1 pe Manchester United în duelul dintre câștigătoarele din sezonul precedent ale Ligii Campionilor și Ligii Europa.

Echipa antrenată de Zinedine Zidane a dominat partida și a avut o primă ocazie de gol în minutul 16, când Casemiro a trimis în transversală. Opt minute mai târziu, același Casemiro a deschis scorul după o centrare a lui Carvajal. În minutul 52, Real și-a dublat avantajul, prin Isco, după un un-doi cu Gareth Bale. Manchester United a renunțat la prudență și a ratat o mare ocazie prin Romelu Lukaku, însă belgianul a înscris în cele din urmă în minutul 62, înjumătățind diferența. Cristiano Ronaldo, revenit târziu după pauza de vară, a intrat pe teren abia în minutul 83 și a ridicat astfel un nou trofeu alături de echipa madrilenă.

Real Madrid câștigă Supercupa pentru al doilea an consecutiv. Anterior, echipa madrilenă mai jucase în Supercupă în 1998 și 2000, când a pierdut trofeul, apoi l-a câștigat în 2002 și 2014.