//

Tenis

Roger Federer devine primul jucător din istorie care triumfă de opt ori la Wimbledon

Elvețianul Roger Federer a câștigat pentru a opta oară turneul de la Wimbledon și a ajuns la 19 trofee de Grand Slam în palmares, noi recorduri în lumea tenisului. Anterior, Federer era la egalitate cu americanul Pete Sampras și cu britanicul William Renshaw (jucător de la finalul secolului XIX), cei care anterior câștigaseră turneul de la Londra de câte șapte ori.

În finala actualei ediții, Federer l-a învins pe croatul Marin Cilic cu 6-3, 6-1, 6-4. De altfel, Federer a încheiat ediția fără să cedeze vreun set. Doar Bjorn Borg în 1976 mai reușise această performanță.

Precedentele trofee ale lui Federer la Wimbledon fuseseră obținute în 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 și 2012.

Marin Cilic a fost prezent în premieră în finala de la Wimbledon, dar a acuzat o accidentare în setul al doilea și chiar a avut lacrimi în ochi din cauza problemelor fizice.

În acest an, Federer a mai câștigat Openul Australian sau Mastersurile de la Indian Wells și Miami, apoi a luat o pauză și nu a jucat deloc în sezonul pe zgură, dar a revenit pentru sezonul pe iarbă și a câștigat turneul de la Halle înainte de cel de la Wimbledon. Acesta este al 93-lea trofeu al carierei pentru elvețian. Federer este pe locul trei într-un clasament al tuturor timpurilor la acest capitol, fiind devansat doar de Jimmy Connors, cu 109 trofee, și Ivan Lendl, cu 94.