//

Ciclism

Olandezul Bauke Mollema s-a impus în etapa a 15-a din Turul Franței. Froome rămâne în galben

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2017/07/mollema-150x150.jpgOlandezul Bauke Mollema a câștigat etapa a 15-a din Turul Franței, rundă întinsă pe distanța de 189,5 kilometri, între localitățile Laissac-Sévérac-l’Église și Le Puy-en-Velay. Pe parcurs, au fost așezate patru cățărări repertoriate dintre care două de categoria întâi. Pentru Mollema, 30 de ani, este prima victorie de etapă în Turul Franței și a doua într-un Mare Tur după succesul din 2013 într-o rundă din Turul Spaniei.

Pe penultima cățărare a zilei, Chris Froome a avut o problemă mecanică și a avut nevoie de o roată nouă, oferită de colegul său Michał Kwiatkowski. Grupul favoriților a încercat să-l lase în urmă pe Froome, rutierii de la AG2R mărind viteza. Froome a pierdut 50 de secunde, însă le-a recuperat cu ajutorul colegilor săi Sergio Henao și Mikel Nieve. La sfârșitul etapei, favoriții au sosit în grup compact.

În frunte, Mollema a trecut linia de sosire cu un avans de 19 secunde față de urmăritori. Italianul Diego Ulissi a sosit al doilea, francezul Tony Gallopin a fost al treilea, iar slovenul Primoz Roglic a încheiat pe patru.

La general, Froome rămâne lider, cu un avans de 18 secunde față de Fabio Aru.

Luni este zi de pauză. Etapa a 16-a are loc marți, pe un traseu plat, între Le Puy-en-Velay și Romans-sur-Isère, pe distanța de 165 de kilometri.