//

FCSB-Voluntari 2-1. Dennis Man aduce victoria bucureștenilor în prelungiri

http://www.oricesport.ro/wp-content/uploads/2016/08/steaua-150x150.jpegFCSB a învins cu 2-1 pe FC Voluntari, în prima etapă din noul sezon al Ligii I. A fost prima partidă oficială a bucureștenilor sub conducerea antrenorului Nicolae Dică. Golul victoriei a fost marcat în al doilea minut suplimentar. La meciul de pe Arena Națională au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

În minutul 34, FCSB a primit un penalti, obținut de Tănase care l-a păcălit pe portarul advers la un duel pentru minge. Tănase a încercat să protejeze mingea, iar Balauru i-a agățat piciorul stâng. Constantin Budescu a transformat penaltiul, debutând astfel cu gol la FCSB. FC Voluntari, câștigătoare în urmă cu o săptămână a Supercupei României, a egalat în minutul 55, când Marinescu i-a pasat pe culoar lui Adrian Bălan care l-a învins pe Niță cu un șut fără preluare din interiorul careului. În finalul meciului, ilfovenii s-au retras în propriul careu pentru a încerca să protejeze rezultatul, dar au fost pedepsiți. În minutul 90+2, De Amorim a trecut ușor de un adversar în flancul stâng, a centrat, Teixeira a retrimis în fața porții cu capul, iar Dennis Man a marcat totul cu capul, din șase metri. Același Man avusese și o bară, în minutul 56. Mijlocașul în vârstă de 18 ani este jucătorul lui FCSB din vara anului trecut, dar a evoluat rar în stagiunea precedentă din cauza unei clauze trecute în contractul cu echipa de la care a fost cumpărat, UTA. FCSB ar fi trebuit să plătească diferențe de bani în funcție de numărul de meciuri disputate de jucător în Liga I.

În etapa următoare, FCSB înfruntă în deplasare pe ACS Poli Timișoara, iar FC Voluntari joacă acasă cu Astra.

Au evoluat formațiile:
FCSB: Niță – Enache, Larie, Bălașa, Junior Morais – Popescu (Teixeira 51), Pintilii – Man, Budescu, Tănase (De Amorim 77) – Gnohere (Alibec 46). Antrenor: Nicolae Dică.
FC Voluntari: Balauru – Maftei, Balaur, Popescu, Acsinte – Răuță, Lazăr (Tudorie 46) – Deac (Ivanovici 46), Marinescu, Olteanu – Bălan (Tăbăcariu 75). Antrenor: Claudiu Niculescu.
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova).