//

Juventus-Dinamo 0-3. Debut de coșmar în Liga I pentru echipa din cartierul Colentina

Dinamo București a învins cu 3-0 pe Juventus Colentina, într-un meci jucat la Ploiești, unde juventinii dispută partidele de pe teren propriu, stadionul lor nefiind omologat pentru Liga I. Juventus este debutantă în primul eșalon, la 25 de ani de la înființarea din 1992.

Dinamo a deschis scorul în minutul 32 prin Rivaldinho, dintr-o centrare a lui Salomão. În minutul 55, Juventus a rămas în zece, după eliminarea lui Mădălin Mihăescu, acesta primind al doilea cartonaș galben din meci. Portughezul Filipe Nascimento, la debutul în tricoul lui Dinamo, a dublat avantajul ”câinilor roșii” în minutul 66, din pasa aceluiași Salomão, și el la debut pentru echipa lui Cosmin Contra. În prelungiri, Mingote a respins în față un șut al lui Costache și Ionuț Nedelcearu a trimis în plasă, din apropiere.

În etapa următoare, Juventus înfruntă în deplasare cealaltă nou-promovată, Sepsi Sf.Gheorghe, iar Dinamo joacă acasă cu FC Botoșani.

Au evoluat formațiile:
Juventus: Mingote – Beța, Morariu (Walace 59), Benga, Ștefan – Mihăescu, Lungu, Zaharia (Călințaru 57), Petre (Cazan 76), Băjenaru – Măzărache. Antrenor: Daniel Oprița.
Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Marić, Filip – Hanca, Busuladzić, Mahlangu (Nascimento 57), Salomão (Bumba 71) – Rivaldinho, Nemec (Costache 78). Antrenor: Cosmin Contra.
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca).