//

Tenis

Halep trece de Kontaveit și bifează a treia semifinală din carieră la Roma

Simona Halep s-a calificat pentru a treia oară în carieră în semifinalele turneului de la Roma. În sferturile actualei ediții, românca aflată pe locul 4 în clasamentul mondial a învins-o pe Anett Kontaveit din Estonia. A fost 6-2, 6-4 pentru Halep, după o oră și 20 de minute de joc.

A fost al doilea duel direct între cele două, precedentul, jucat tot în acest an, la Miami, fiind câștigat de asemenea de Halep.

Kontaveit, 21 de ani, locul 68 mondial, făcuse două rezultate excelente înainte de meciul cu Halep din capitala Italiei. În tururile anterioare, estona le învinsese pe liderul mondial Angelique Kerber și pe Mirjana Lucic-Baroni din Croația.

În semifinale, Halep o va înfrunta pe învingătoarea dintre Kiki Bertens din Olanda și Daria Gavrilova din Australia.

Halep a mai jucat în semifinale la Roma în 2013 și 2015, fiind de fiecare dată eliminată în această fază.

21/11 Luigi Delneri a fost demis din funcția de antrenor al echipei italiene Udinese și înlocuit cu Massimo Oddo

20/11 PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a învins acasă cu 2-1 pe Atromitos, în campionatul Greciei

20/11 Tony Pulis a fost demis din funcția de antrenor al echipei engleze West Bromwich Albion, locul 17 în Premier League

20/11 Cehoaica Jana Novotna, campioană la Wimbledon în anul 1998, a încetat din viață la vârsta de 49 de ani

19/11 SCM Craiova s-a calificat în grupele Cupei EHF la handbal feminin după ce a eliminat pe Debrețin (Ungaria) cu scorul general 48-45

19/11 Perechea Henri Kontinen/John Peers (Finlanda/Australia) a câștigat proba de dublu la Turneul Campionilor

19/11 HC Dobrogea Sud Constanţa a fost învinsă, în deplasare cu 27-25, de SC Magdeburg (Germania), în prima manșă din turul trei al Cupei EHF la handbal masculin

19/11 Kayserispor, echipă antrenată de Marius Șumudică, a învins în deplasare cu 2-1 pe Genclerbirligi, în campionatul Turciei

19/11 Belgianul Thierry Neuville a câștigat Raliul Australiei, ultima etapă a sezonului în Campionatul Mondial de Raliuri (WRC)

19/11 Mihaela Buzărnescu a câștigat turneul ITF de la Toyota (Japonia)

18/11 Antwerp, echipă antrenată de Laszlo Boloni, a învins în deplasare cu 1-0 pe Eupen, în campionatul Belgiei

18/11 Mouscron, echipă antrenată de Mircea Rednic, a fost învinsă acasă cu 2-1 de Anderlecht Bruxelles, în campionatul Belgiei