//

Fotbal

FC Voluntari s-a calificat în premieră în finala Cupei României. Ilfovenii au eliminat pe U.Craiova

FC Voluntari  trecut de Universitatea Craiova în semifinalele Cupei României și a ajuns pentru prima dată în istorie în finala competiției. În ultimul act, echipa antrenată de Claudiu Niculescu va înfrunta pe Astra Giurgiu. Pentru Astra, va fi a doua finală din istoria clubului.

FC Voluntari câștigase meciul tur cu U.Craiova, cu 1-0. Returul s-a jucat la Chiajna, deoarece stadionul din Voluntari nu are nocturnă. Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0. U.Craiova a avut o ocazie uriașă în minutul 17, când Burlacu a șutat, mingea a lovit ambele bare laterale ale porții lui Balauru și a revenit pe teren. În minutul 51, șutul lui Marinescu a fost prins cu dificultate de Calancea. Iar în minutul 80, același Marinescu a încercat un lob, dar mingea a ocolit de puțin poarta craioveană.

Finala Cupei României este programată pe 27 mai, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești.

Au evoluat formațiile:
FC Voluntari: Balauru – Maftei, Balaur, Spahija, Cazan – Lazăr, Novac – Căpățână (Ivanovici 67), Marinescu, Popadiuc (Deac 79) – Bălan (Curelea 76). Antrenor: Claudiu Niculescu.
Universitatea Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelic, Screciu, Petre (Manea 82) – Băluță, Zlatinski, Gustavo, Burlacu (Jazvic 84) – Măzărache (Fajic 46), Ivan. Antrenor: Gheorghe Mulțescu.
Arbitru: Marius Avram (București).