//

Fotbal

Astra Giurgiu a învins și în retur pe ACS Poli și va juca a doua oară în finala Cupei României

Astra Giurgiu este prima finalistă a Cupei României în acest sezon. Echipa antrenată de Marius Șumudică a câștigat ambele manșe din semifinale în fața formației ACS Poli Timișoara. În tur, la Giurgiu, scorul a fost 4-1 pentru Astra. Returul de la Timișoara a fost câștigat de giurgiuveni cu 3-0.

Astra a deschis scorul la Timișoara în minutul 40 când Constantin Budescu a marcat cu un lob peste Curileac, din afara careului. Sergiu Buș a majorat diferența în minutul 49, cu un șut la colțul lung. În minutul 79, Seto a trimis în transversală, iar în minutul 83, Viorel Nicoară a stabilit scorul final, tot cu un lob spectaculos.

Astra mai ajunsese în finala Cupei României în 2014, când a învins pe Steaua cu 4-2 după lovituri de departajare. Acum, Astra va înfrunta în finală învingătoarea dintre FC Voluntari și Universitatea Craiova. În tur, la Craiova, ilfovenii au câștigat cu 1-0.

Cele două formații:
ACS Poli Timișoara: Curileac – Haruț, Soljic, Fridrich, Neagu (Pădurariu 35) – Ignea (Doman 65), Oprea – Mailat, Bîrnoi, Popovici – Drăghici. Antrenor: Ionuț Popa.
Astra Giurgiu: Iliev – Stan (Oros 55), Săpunaru, Fabricio, Belu – Lovin (Boubacar 55), Seto – Ioniță, Budescu, Teixeira (Nicoară 70), Buș. Antrenor: Marius Șumudică.
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș)