//

Tenis

Liderul mondial Andy Murray a fost eliminat în turul trei la Mastersul de la Monte Carlo

Scoțianul Andy Murray a fost învins în turul trei al Mastersului de la Monte Carlo. Liderul mondial a pierdut în trei seturi meciul disputat împotriva spaniolului Albert Ramos-Vinolas, cap de serie numărul 15. Murray a câștigat primul set cu 6-2 și nimic nu anunța deznodământul partidei. Dar ibericul a revenit, și-a adjudecat actul secund cu 6-2 și s-a impus în decisiv cu 7-5, după ce Murray a condus cu 4-0.

Murray și Ramos-Vinolas nu se mai înfruntaseră până acum în circuitul mondial.

Pentru Murray, a fost primul turneu pe zgură în acest sezon și prima competiție la care a participat după mai bine de o lună. La începutul lunii martie, Murray era eliminat în turul doi la Indian Wells, apoi renunța la participarea la Miami din cauza unei accidentări la cot.

În sferturile de finală la Monte Carlo, Ramos-Vinolas îl va înfrunta pe croatul Marin Cilic, cap de serie numărul cinci.