//

Fotbal

Monaco învinge și în retur pe Dortmund, Barcelona nu mai reușește ”remontada” și cu Juventus

AS Monaco și Juventus Torino completează lista echipelor calificate în semifinalele Ligii Campionilor. În sferturi, gruparea din Principat a eliminat după o dublă victorie pe Borussia Dortmund, iar Juventus a trecut de FC Barcelona fără să primească gol.

Juventus învinsese în tur pe Barcelona cu 3-0. Dar catalanii avuseseră o revenire fantastică în runda precedentă, în fața lui PSG, când câștigau acasă cu 6-1 după ce pierduseră prima manșă cu 4-0. Astfel, Barcelona spera la o nouă ”remontada”. Nu s-a mai întâmplat, mai mult, echipa spaniolă nu a reușit să marcheze vreun gol în meciul retur. Partida de pe Nou Camp s-a încheiat 0-0, iar Barcelona părăsește Liga Campionilor în sferturi al doilea an la rând.

În celălalt meci al zilei, AS Monaco a învins pe Borussia Dortmund cu 3-1. În tur, Monaco se impusese în Germania cu 3-2. Kylian Mbappe a deschis scorul în retur încă din minutul trei, iar Radamel Falcao a dublat avantajul gazdelor în minutul 17. Marco Reus a readus speranțe în tabăra germanilor cu golul din minutul 48. Dar cu nouă minute înainte de final, Valere Germain, a închis lupta, marcând pentru 3-1. Startul meciului a fost amânat cu cinci minute din cauza unei întârzieri a autocarului echipei germane la stadion. Clubul german a anunțat pe contul oficial de Twitter că autocarul a fost blocat timp de 20 de minute la hotel de poliție. În urmă cu o săptămână, înaintea partidei tur, autocarul Borussiei a avut de suferit după trei explozii petrecute la plecarea de la hotel spre stadionul din Dortmund. Meciul a fost atunci amânat cu 24 de ore.

În semifinalele Ligii Campionilor, pe lângă AS Monaco și Juventus Torino, mai sunt calificate echipele spaniole Real Madrid și Atletico Madrid. Tragerea la sorți a semifinalelor are loc vineri.