//

Gimnastică

Drăgulescu este singurul gimnast român calificat în finale la Europenele de la Cluj-Napoca

Marian Drăgulescu s-a calificat pentru finalele de la sărituri și sol, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Cluj-Napoca. Toți ceilalți reprezentanți ai României prezenți în calificările masculine au ratat accesul pentru finalele pe aparate sau finala de la individual-compus.

Drăgulescu a primit a nota 14,666 atât la sol, cât și la sărituri. La sol, a fost a doua notă ca valoare a calificărilor, iar la sărituri a fost cea mai bună notă acordată de către arbitri.

În calificări au mai participat din partea României alți cinci gimnaști: Cristian Bățagă, Vlad Cotuna, Adelin Kotrong, Andrei Ursache și Laurențiu Nistor. Niciunul dintre români nu a concurat la toate aparatele pentru a se califica în finala la individual-compus.

Joi sunt programate calificările feminine. Vineri vor avea loc concursurile la individual-compus. Iar sâmbătă și duminică sunt programate finalele pe aparate.

Campionatele Europene de gimnastică artistică au loc la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.