Steaua-Poli Iași 1-1. Ieșenii pleacă din nou neînvinși de pe terenul roș-albaștrilor

Steaua București și CSM Politehnica Iași au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci restanță din prima etapă a sezonului Ligii I. Partida nu a avut loc la momentul respectiv deoarece ambele echipe erau angrenate în cupele europene. Și precedentul meci dintre cele două în care Steaua a fost gazdă, disputat în luna februarie, s-a încheiat nedecis, tot 1-1. CSM Poli Iași nu a învins niciodată pe Steaua într-un meci oficial.

Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a fost nevoit să facă multe schimbări în primul 11 din cauza convocărilor la echipele naționale sau a transferurilor de ultimă oră. Astfel, Robert Vîlceanu a fost în premieră folosit în acest sezon, iar Theodor Botă, 19 ani, a debutat la Steaua. Boldrin a avut prima ocazie de gol a meciului, în minutul 16, șutul său spre colțul lung fiind respins de Grahovac în corner. În minutul 20, De Amorim a pasat cu călcâiul pentru Momcilovic care a centrat, iar Vîlceanu a preluat, l-a driblat pe Țigănașu și a deschis scorul. În minutul 36, Grahovac a intervenit din nou salvator la un șut de la distanță al lui Boldrin. Ieșenii au egalat în minutul 42. Bole a șutat de la distanță, Niță a încercat să respingă, dar a deviat mingea în proprie poartă. În minutul 52, Vasile Gheorghe a scăpat singur cu Niță, dar a șutat slab de la 12 metri, pe lângă poartă. Steaua a rămas în 10 jucători în minutul 57 când Onțel, abia intrat la pauză, a avut un fault dur asupra lui Voicu și a primit direct cartonașul roșu. Ieșenii nu au profitat însă de avantajul numeric, nereușind să-și creeze ocazii clare de gol, iar Steaua s-a mai apropiat de poarta lui Grahovac doar la faze fixe, rămase fără rezultat pe tabelă.

La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori.

Steaua este lider în clasamentul Ligii I, cu 14 puncte, două în plus față de urmăritoarele Dinamo și U.Craiova. Poli Iași ocupă locul 5, cu nouă puncte.

În etapa următoare, Steaua primește vizita campioanei Astra, iar CSM Poli Iași joacă acasă cu FC Botoșani.

Au evoluat formațiile:
Steaua: Niță – Vîlceanu (Enceanu 46), Tamaș, Mitrea, Momcilovic – Bourceanu, Muniru – Aganovic, Boldrin, De Amorim (Mihai 89) – Botă (Onțel 46). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
CSM Poli Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ciucă, Țigănașu – Bole, Mitic, Târșă (Chelaru 89), Gheorghe (Piccioni 55) – Cristea (Ciucur 73). Antrenor: Nicolo Napoli.
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).