România a învins Georgia cu 5-1 în ultimul meci-test înainte de participarea la EURO 2016

Echipa naţională a României - fotbalEchipa națională a României a câștigat cu 5-1 partida amicală disputată contra Georgiei, pe Arena Națională din București. A fost ultima partidă de pregătire a tricolorilor înainte de participarea la Campionatul European. România va debuta la EURO pe 10 iunie, contra Franței, țara gazdă a competiției.

România a condus cu 2-0 în fața Georgiei după doar trei minute. Mai întâi, Adrian Popa a profitat de o pasă slabă înapoi a lui Dvali, a interceptat balonul și l-a învins pe Kvașvadze. Iar apoi Raț a centrat și Amisulașvili a trimis în proprie poartă. În minutul 12, Bogdan Stancu a trimis în bară, iar șase minute mai târziu și Popa a șutat în rama porții adverse. Prima mare ocazie a Georgiei a venit în minutul 26, când Kverkelia a reluat cu capul după un corner, dar Tătărușanu a respins. La patru minute după pauză, scorul a căpătat proporții, Nicușor Stanciu înscriind al patrulea său gol în cinci meciuri la echipa națională. Golul lui Stanciu a venit tot după o gafă uriașă în apărarea adversă, o altă pasă slabă înapoi. Georgia a înscris în minutul 67, fiind de fapt un autogol, al lui Cosmin Moți, care a trimis în proprie poartă fiind presat de Mchedlidze. Diferența de trei goluri a fost refăcută în minutul 80, în urma unui contraatac. Chipciu și Torje au rămas singuri cu portarul advers, Chipciu a fost altruist și i-a pasat lui Torje care a trimis în poarta goală. În minutul 86, Claudiu Keșeru a închis tabela cu un șut de la distanță, deviat de Amisulașvili.

Înaintea partidei, președintele Federației Române de Fotbal i-a înmânat un un trofeu pentru întreaga activitate lui Adrian Mutu, care recent și-a anunțat retragerea. Mutu este golgheter al echipei naționale, cu 35 de goluri, la egalitate cu Gheorghe Hagi.

Au evoluat formațiile:
România: Tătăruşanu – Săpunaru, Moţi, Grigore, Raţ – Hoban (64 Prepeliţă), Pintilii (84 Sânmărtean) – Popa (71 Torje), Stanciu (83 Alibec), Stancu (71 Keşeru) – Andone (64 Chipciu). Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Georgia: Kvaşvadze – Kverkvelia, Amisulaşvili, Dvali (33 Mchedlidze) – Lobzhanidze, Aburjania (64 Kvekveskiri), Kaşia, Navalovski (64 Tsiskaridze) – Qazaişvili, Okriaşvili – Dvalişvili (78 Kvilitaia). Selecţioner: Vladimir Weiss.