HCM Baia Mare a învins pe MKS Lublin în prima etapă din grupele Ligii Campioanelor

Campioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, a câştigat la cinci goluri diferenţă partida jucată acasă contra formaţiei poloneze MKS Lublin, în prima etapă din Grupa D a Ligii Campioanelor. Alexandra Do Nascimento a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, cu şase goluri marcate.

Polonezele au început mai bine partida şi la jumătatea primei reprize conduceau cu 8-4. Însă antrenorul Costică Buceschi a cerut un time-out şi a readus concentrarea în tabăra băimărencelor care au dominat jocul din acel moment. La pauză, HCM conducea cu 16-12, iar în partea secundă a reuşit să menţină avansul, în ciuda multiplelor schimbări făcute constant de Buceschi. La final, campioana României s-a impus cu 30-25.

În celălalt meci din prima etapă a grupei, sâmbătă, sâmbătă, formaţia norvegiană Larvik înfruntă echipa franceză Metz.

Pentru HCM Baia Mare, următorul meci din grupă este programat pe 25 octombrie, la Metz.