CM2014: Anglia-Italia 1-2. Balotelli aduce toate punctele în tabăra Squadra Azzurra

Mario BalotelliDuelul dintre două foste campioane mondiale, Anglia şi Italia, a adus un meci spectaculos, jucat la Manaus, pe Arena Amazonia. Italia a deschis scorul, Anglia însă a replicat după doar două minute, iar la pauză cele două formaţii au fost la egalitate. Mario Balotelli a marcat unicul gol din repriza secundă, iar Italia a învins cu 2-1.

Cu un cvartet extrem de valoros în faţă, Rooney-Welbeck-Sterling-Sturridge, Anglia a început mai bine meciul şi în minutul 4 Sterling a şutat în plasa laterală de la 18 metri, pentru ca în minutul următor şutul lui Henderson să fie respins greu de Sirigu. La Italia, toate mingile au trecut pe la Pirlo care a coordonat jocul şi a dictat ritmul. În minutul 35, italienii au beneficiat de un corner din partea dreaptă, mingea a fost scoasă spre marginea careului, Pirlo a sărit peste balon care a ajuns la Claudio Marchisio care a şutat plasat de la 25 de metri, mingea intrând în poarta lui Hart. Anglia a egalat în minutul 37. Lansat în flancul stâng, Rooney a centrat perfect, iar Daniel Sturridge a marcat cu un şut din voleu de la bara a doua. În prelungirile primei reprize, Italia a avut două şanse uriaşe de gol. Mai întâi, Pirlo i-a pasat ideal lui Balotelli care a rămas singur cu Hart, s-a închis în unghi, dar a găsit lobul peste portarul englez, iar Jagielka a respins cu capul de pe linia porţii. Apoi, Candreva a scăpat de marcaj şi a şutat de la 20 de metri, în bara porţii lui Hart.

În minutul 50, Candreva a centrat din dreapta, mingea l-a depăşit pe Cahill, iar Mario Balotelli a introdus-o în plasă cu capul. Anglia a pornit cursa pentru a egala din nou, dar de această dată italienii au ştiut să închidă jocul. Rooney a avut o şansă uriaşă de a înscrie, în minutul 62, când a rămas singur în careul advers, dar şutul său a fost respins de Sirigu. Ross Barkley a intrat şi el la Anglia şi a avut la rândul său şansa de a marca, iar în minutul 77 şutul lui Leighton Baines din lovitură liberă a fost respins de Sirigu. În prelungiri, Andrea Pirlo putea dubla avantajul Italiei, şutul său din lovitură liberă de la 25 de metri întâlnind bara transversală a porţii lui Hart.

Italia a câştigat cu 2-1 şi se află pe locul doi în Grupa D, în spatele surprinzătoarei Costa Rica, învingătoare în faţa Uruguayului cu 3-1 în primul meci al zilei în grupă. În etapa următoare, învinsele Uruguay şi Anglia se înfruntă la Sao Paulo, iar Italia întâlneşte Costa Rica la Recife.

Cele două formaţii:
Anglia: Hart – Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Gerrard (cap), Henderson (Wilshere 73) – Welbeck (Barkley 61), Sterling, Rooney – Sturridge (Lallana 80). Antrenor: Roy Hodgson

Italia: Sirigu – Darmian, Barzagli, Paletta, Chiellini – De Rossi – Verratti (Thiago Motta 57), Pirlo (cap) – Candreva (Parolo 79), Marchisio – Balotelli (Immobile 73). Antrenor: Cesare Prandelli