//

Fotbal

Thomas, Durimel şi Lazăr au marcat primele goluri pentru Dinamo în meciul de cupă contra Chindiei

Joel Thomas - DinamoDinamo a defilat în faţa Chindiei Târgovişte, echipă din Liga a III-a, în meciul din optimile de finală ale Cupei României, partidă jucată la Bucureşti deşi la tragerea la sorţi Chindia fusese desemnată gazdă. În cele din urmă Dinamo a organizat meciul deoarece stadionul din Târgovişte nu are nocturnă, iar sport.ro a vrut să difuzeze meciul aproape de prime-time.

Dinamoviştii au condus încă din minutul 8 când Joel Thomas a spart gheaţa, atacantul francez reuşind primul gol de la venirea în această vară. În minutul 41, un alt francez, Alexandre Durimel, de asemenea transferat în vară, a mărit diferenţa cu o lovitură de cap din câţiva metri. Şi Durimel a fost la prima reuşită în tricoul lui Dinamo.

În minutul 62 a venit rândul lui Valentin Lazăr să puncteze pentru prima dată de la sosirea la Dinamo. Mijlocaşul a înscris cu un şut din unghi printre picioarele portarului advers. În minutul imediat următor, Lazăr a pasat pentru Thomas care a reuşit dubla, iar în minutul 86 punctează şi Durimel pentru a doua oară în acest meci. Dinamo învinge astfel cu 5-0 şi se califică în sferturile de finală.

Programul optimilor de finală din Cupa României:

29 octombrie
Ripensia Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 0-3 (Elton 9, Adrovic 28, Ciobai 63-autogol)
FC Vaslui – FC Botoşani 4-1 (Temwanjera 17, 56, Madson 23, Antal 82 / Vraciu 7)
Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 0-1 (Junior Morais 86)

30 octombrie
FC Braşov – Viitorul Constanţa 0-1 (Gavra 11)
Steaua Bucureşti – ACS Poli Timişoara 2-0 (Georgievski 11, Piovaccari 73)

31 octombrie
Oţelul Galaţi – Corona Braşov 2-1 (Henrique 6, 60 / Antunes 24-autogol)
Dinamo Bucureşti – Chindia Târgovişte 5-0 (Thomas 8, 63, Durimel 41, 86, Lazăr 62)