Şahtior Doneţk a pierdut prima dată în campionatul Ucrainei după 31 de meciuri

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a cedat primele puncte din actuala ediţie de campionat, fiind învinsă în deplasare de Arsenal Kiev în etapa cu numărul 16, prima din retur. Şahtior câştigase toate cele 15 meciuri din turul de campionat, şi era neînvinsă în prima ligă a Ucrainei de peste un an, din octombrie 2011, când pierdea acasă partida cu Metalist Harkov. De atunci, Şahtior a înregistrat 30 de victorii şi un singur egal în campionat.

În partida cu Arsenal Kiev, Şahtior a fost condusă din minutul 34, gol marcat de Maxim Şaţkih, iar în minutul 48 misiunea a devenit şi mai grea pentru Mineri, după eliminarea lui Iaroslav Rakiţki. Arsenal a învins cu 2-0, golul secund fiind marcat în prelungirile meciului de Alexandr Kobahidze.

Mircea Lucescu a folosit aproape toţi jucătorii de bază în acest meci, Willian şi Ilsinho fiind lăsaţi pe bancă, dar introduşi la pauză. Răzvan Raţ a fost integralist la Şahtior.