Steaua simte miros de primăvară după victoria de la Molde

Steaua este aproape calificată în faza eliminatorie a Ligii Europa după victoria obţinută în Norvegia, contra echipei FK Molde. Steliştii au condus cu 2-0 la pauză, au primit un gol în startul reprizei secunde, dar au păstrat avansul minim până la final şi au obţinut a treia victorie consecutivă în grupa E a celei de-a doua competiţii continentale.

Laurenţiu Reghecampf a schimbat stilul de joc pentru acest meci, folosind un 3-4-3. Primul 11 al Stelei a fost Tătăruşanu – Szukala, Chiricheş, Gardoş – Chipciu, Prepeliţă, Bourceanu, Pîrvulescu – Cr. Tănase, Adi Rocha, M. Costea.

Norvegienii au încercat să profite de avantajul terenului propriu şi au dominat în startul meciului. În minutul 16, Pîrvulescu s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Latovlevici. Steaua a deschis scorul în minutul 21. Chipciu a primit o pasă de la Tănase, a driblat un adversar şi a marcat cu un şut de la 15 metri. Golul a zăpăcit echipa norvegiană, care a fost apoi dominată minute bune de Steaua, Tănase şi Mihai Costea ratând desprinderea. Însă în minutul 37, Latovlevici nu a mai dat greş. Din pasa lui Tănase, noul mijlocaş stânga a marcat cu un şut în diagonală de la 11 metri, lateral stânga, primul său gol în cupele europene.

Ole Gunnar Solskjaer, antrenorul campioanei Norvegiei, a făcut două schimbări la pauză, şi Molde a ieşit mai motivată de la cabine, dominând startul reprizei secunde. Mai mult, în minutul 55, Chima a redus din handicap cu un şut pe jos la colţul lung.

Imediat după golul primit, Reghecampf l-a trimis pe teren pe Nikolic în locul lui Adi Rocha, muntenegreanul fiind mai periculos decât jucătorul brazilian.

Molde a dominat mai mult în finalul de meci, încercând să obţină egalarea, dar Steaua s-a apărat cu exactitate, Tătăruşanu a avut câteva intervenţii precise, şi roş-albaştrii au păstrat până la final avansul de un gol. În clasamentul grupei, Steaua are acum zece puncte, şi mai are nevoie de un singur punct în următoarele două partide pentru a-şi asigura şi matematic calificarea în şaisprezecimile de finală. Următorul meci al Stelei are loc la Bucureşti, pe 22 noiembrie, contra echipei germane VfB Stuttgart.