HCM Constanţa pierde şi al doilea meci din grupele Ligii Campionilor

HCM Constanţa a fost învinsă de Veszprem cu 37-27 în etapa secundă din faza grupelor Ligii Campionilor la handbal masculin. Partida a avut loc în Sala Polivalentă din Bucureşti. HCM suferise o înfrângere şi în prima etapă din grupă, în Suedia, cu Savehof, iar maghiarii câştigaseră partida de pe teren propriu cu Celje.

Sala din Bucureşti a fost plină şi spectatorii au fost alături de HCM care după un început echilibrat de joc a condus cu 7-5 în minutul 12. Însă maghiarii au trecut la conducere, profitând şi de eliminarea portarului constănţean Rudi Stănescu, acesta văzând cartonaşul roşu în minutul 17 pentru fault în afara careului. La pauză, Veszprem a condus cu 19-12. În partea secundă diferenţa a continuat să se mărească, numele învingătoarei nefiind pus nicio secundă sub semnul întrebării.

În etapa a treia din grupa B, HCM Constanţa va înfrunta în deplasare echipa germană THW Kiel, campioana europeană în exerciţiu. Meciul este programat pe 11 octombrie.