Jolidon Cluj este la un pas de grupele Ligii Campioanelor la handbal

Vicecampioana României la handbal feminin, Universitatea Jolidon Cluj, s-a calificat în finala grupei preliminare pentru accederea în faza principală a Ligii Campioanelor. În turneul găzduit de sala Horia Demian din Cluj Napoca, Jolidon a învins clar în semifinale campioana Turciei, Muratpaşa, scor 34-26, deşi la pauză gruparea vizitatoare conducea cu 18-16. Clujencele au condus în startul meciului, dar pe un fond de relaxare echipa turcă a trecut la conducere şi a fost în avantaj până spre jumătatea reprizei secunde. Finalul de meci a aparţinut însă formaţiei pregătite de Gheorghe Covaciu care a avut în Maria Tivadar şi Magdalena Paraschiv principalele marcatoare, ambele reuşind câte opt goluri.

În finală însă Jolidon va avea parte de un adversar mai redutabil, gruparea turcă Rostov-Don care a trecut în cealaltă semifinală de Zajecar din Serbia, scor 29-28. Finala are loc duminică.

În grupele Ligii Campioanelor este calificată automat Oltchim Râmnicu Vâlcea.